Kot brytyjski – najważniejsze informacje:

Kot brytyjski to towarzyskie, łagodne zwierzę o krótkiej i gęstej sierści. Z łatwością dostosowuje się do życia w domu. Koty te są spokojne, inteligentne i mają niewielkie wymagania dotyczące diety i codziennej pielęgnacji. Często wybierane przez rodziny z dziećmi, świetnie dogadują się z innymi zwierzętami. Odpowiednio dobrana karma i zbilansowana dieta pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadwagi. Wybierając kota, warto znaleźć zaufanego hodowcę.

Jeśli zdecydujesz się na zakup bądź też adopcję kota brytyjskiego, pozyskasz przyjaznego kompana. To bardzo towarzyskie koty, które lubią bliski kontakt z opiekunem w domowym zaciszu. Charakteryzuje je przepiękny wygląd, a ich sierść przypomina pluszowego misia. Nasz poradnik pomoże Ci znaleźć odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące tej rasy.



Charakterystyka rasy

Typowe cechy:

  • Wzrost: kotka około 28 cm, kot około 30 cm
  • Waga ciała: kotka 3 – 4 kg, kot 3,5 – 8 kg
  • Futro: krótkie i gęste, w dotyku nawet lekko szorstkie
  • Średnia długość życia: 15 - 18 lat
  • Charakter: towarzyskie, odważne, niekonfliktowe, bardzo cierpliwe, przyjazne, domatorskie, o wysokiej inteligencji i silnym charakterze
  • Wychowywanie i chów: nie wymagają specjalnej diety i opieki, dobrze czują się w towarzystwie innych kotów, mogą współdzielić przestrzeń z innymi zwierzętami (np. psami)
  • Choroby: kardiomiopatia przerostowa, policystowatość nerek, niedrożność kanalików nosowo-łzowych, pilobezoary, hemofilia


Sprawdź naszą wyjątkową promocję!

Jak wygląda kot brytyjski?

„Brytyjczyki” zaliczane są do ras średnich i dużych. Waga samców osiąga nawet osiem kilogramów, samic do czterech kilo. Koty te mają silne i muskularne ciało, osadzone na krótkich i mocnych, nieco zaokrąglonych łapach. Ogon stanowi ⅔ długości ciała i jest gruby u nasady oraz zaokrąglony na końcu. Grzbiet kota jest prosty. Klatka piersiowa jest mocno rozbudowana, a biodra i barki są proporcjonalnie szerokie do reszty ciała. Kot brytyjski ma niepowtarzalną, okrągłą głowę, osadzoną na krótkiej i grubej szyi oraz pełne policzki, co w wyglądzie przypomina pluszowego misia. Oczy są duże, okrągłe i szeroko rozstawione, a ich cechą charakterystyczną jest ich różnobarwność. Typowe kolory tęczówek to pomarańczowy, miedziany, niebieski i zielony. Czoło jest lekko zaokrąglone, a w miejscu jego połączenia z krótkim i szerokim nosem widoczne jest niewielkie załamanie. Uszy są małe i szeroko rozstawione, z zaokrąglonymi końcówkami.
Rasa ta występuje aż w około 155 odmianach barwnych!

Kot brytyjski - wygląd
Różnorakość genetyczna kotów brytyjskich powoduje występowanie różnobarwności koloru oczu - pomarańczowe, miedziane, niebieskie, zielone i wiele innych.


Warto o tym wiedzieć Z powodu licznych krzyżówek kota brytyjskiego krótkowłosego z kotami perskimi i rosyjskimi, powstała osobna odmiana kotów brytyjskich długowłosych. Mimo, iż różnią się wyglądem, nie tworzą one odrębnej rasy, ponieważ ich występowanie jest nadal bardzo rzadkie.


Osobowość kota brytyjskiego

Typowy „brytyjczyk” jest przyjazny, czuły i łagodny. To zwykle cichy, zrównoważony towarzysz życia, nie stawiający wielu wymagań. Koty brytyjskie uwielbiają ciszę i spokój, dlatego u domatorów czują się najlepiej. Poza tym szybko asymilują się do nowego otoczenia, niezależnie od tego, czy to duży dom czy małe mieszkanie. Małe kociaki tej rasy tryskają energią, ale z wiekiem stają się spokojne i zrównoważone, co charakterem przypomina angielskiego lorda.

Pamiętaj Kot brytyjski to wygodniś, dlatego zadbaj o jego aktywność i zachęcaj do zabaw, aby nie zamienił się w kanapowego leniucha.

Koty brytyjskie zdecydowanie nie są natrętne i krzykliwe. Nie mają w sobie agresywności i wykazują niezwykłą cierpliwość w stosunku do dzieci i innych zwierząt domowych. Oferując im spokojny i bezpieczny dom, pozyskasz zwierzę, które lubi ludzkie towarzystwo.
Kot brytyjski rzadko miauczy. Jeśli jednak domaga się smakołyków albo porcji pieszczot, to poinformuje o tym właściciela. Głaskanie zniesie cierpliwie, ale noszenia na rękach nie lubi.

Kot brytyjski to wygodniś
Kot brytyjski z wiekiem staje się wygodny – zabawy z nim pomogą w zachowaniu jego witalności.

Ciekawostka Kot brytyjski świetnie czuje się w towarzystwie innych zwierząt. Jeśli zatem posiadasz już innych współlokatorów – kota, psa, świnkę morską czy papużkę – to Twój nowy domownik szybko nawiąże do nich przyjacielski stosunek i będzie żył w zgodzie.


Prawidłowe żywienie

Kot brytyjski z reguły cieszy się dobrym zdrowiem. Dlatego, aby zapewnić mu godną starość, powinieneś między innymi zadbać o jego prawidłowe odżywianie.
„Brytyjczyki” to łakomczuchy. Nie szukają aktywności fizycznej, przez co narażone są na nadwagę, co w konsekwencji może odbić się na jego zdolnościach motorycznych, jak i na ogólnym stanie zdrowia. Dlatego zadbaj, aby dieta Twojego futrzanego przyjaciela dostosowana była do jego warunków życia oraz indywidualnych potrzeb. Dorastający, energiczny kotek potrzebuje innej diety niż mniej aktywny starszy kot.

Kot brytyjski - tryb życia
Kot brytyjski uwielbia jeść, dlatego zadbaj o jego prawidłową i umiarkowaną dietę. W przeciwnym razie kotu grozi nadwaga.


Koty brytyjskie – podobnie jak inne koty – są mięsożercami i potrzebują diety wysokobiałkowej, ale jednocześnie zróżnicowanej i zbilansowanej. Swojemu pupilowi możesz podawać surową wołowinę, cielęcinę, drób i gotowane ryby. Warto podawać kotu 1-2 razy w tygodniu żółtko, gotowane białko oraz nabiał.

Pamiętaj Ogólna zasada: nie liczy się ilość a jakość. Koty mają małe żołądki - podawaj im mniejsze ilości karmy, ale za to częściej. Dorosły kot może jeść od 3 do 5 razy dziennie, a mały kotek od 4 do 6.


Sucha lub mokra karma z pełnowartościowymi składnikami bogata w mięso, aminokwasy oraz składniki mineralne doskonale zastąpi samodzielne przygotowywanie posiłków. W przypadku starszych kotów powinna zwierać dodatkowo taurynę, witaminę B, olej z łososia oraz składniki ograniczające zaleganie sierści w układzie pokarmowym.
Jeśli podajesz kotu tylko suchą karmę, zadbaj o to, aby dostatecznie pił. Najlepiej sprawdzają się fontanny z wodą, ponieważ niektóre koty nie lubią wody stojącej.


 

Jakie są typowe choroby dla tej rasy?

Koty brytyjskie cieszą się ogólnym zdrowiem i są odporne.
Masywna budowa ciała może jednak spowodować schorzenia kości i stawów. Również wady zgryzu i nadliczbowe zęby sprzyjają rozwojowi chorób przyzębia. Ponadto często można zaobserwować następujące schorzenia:

Choroba

Cechy charakterystyczne

Kardiomiopatia przerostowa

Charakteryzuje się pogrubieniem ściany mięśnia sercowego. Prowadzi ona do dysfunkcji rozkurczowej, zastoju krwi w krążeniu płucnym i obrzęku płuc. Choroba może dotyczyć zarówno młodych kotów, jak i tych wiekowych.

Policystowatość nerek

Choroba genetyczna, która prowadzi do powstawania torbieli, najczęściej na nerkach.

Niedrożność kanalików nosowo-łzowych

Częsta przypadłość, ze względu na posiadanie skróconego pyszczka. Objawia się nadmiernym łzawieniem z oczu. Wtedy takie przypadki wymagają płukania kanalików.

 

Pilobezoary

Są to kule włosowe, które tworzą się w przewodzie pokarmowym. Aby temu zapobiec, warto podawać kotu pasty odkłaczające, które ułatwiają wydalanie zalegających włosów.

Hemofilia

Występuje wyłącznie u samców i objawia się występowaniem krwiaków, krwawień i wybroczyn.

Ciekawostka W związku z tym, że kocięta tej rasy mają spore głowy, powoduje to niekiedy problemy z porodem. W takich przypadkach niezbędne jest cesarskie cięcie. Warto zatem przed porodem profilaktycznie poinformować weterynarza, aby był w gotowości.


Pielęgnacja – podstawowe zasady

Kot brytyjski - pielęgnacja
Koty brytyjskie są nieskomplikowane w utrzymaniu. Z racji krótkiego owłosienia czesanie raz na tydzień zupełnie wystarczy.

Kot brytyjski nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Są to koty o krótkim owłosieniu, dlatego czesanie raz na tydzień w zupełności wystarczy. W ten sposób usuwasz martwe włosy z gęstego podszerstka. W okresie linienia koty te gubią sporo włosów, dlatego regularne czesanie zapobiegnie powstawaniu obfitych kłębków włosów. Ze względu na skrócony pyszczek, rasa ta narażona jest na zapalenie oczu. Jeśli oczy Twojego kota bardziej łzawią, może spowodowane to być zarośnięciem kanalików łzowych. W tej sytuacji przecieraj oczy miękką i wilgotną szmatką, usuwając delikatnie wydzieliny z oczu. Na każde oko używaj świeżego kawałka materiału po to, aby nie przenieść infekcji z oka do oka.
Rutynowo powinieneś sprawdzać uszy kota i w przypadku zabrudzenia przemywać bawełnianą i miękką szmatką. Używaj najlepiej mieszanki ciepłej wody z octem jabłkowym w proporcji 50:50. Pod żadnym pozorem nie stosuj patyczków bawełnianych, gdyż mogą one uszkodzić wnętrze ucha.

Warto o tym wiedzieć Kot brytyjski jest nieskomplikowany. Wymaga jedynie regularnego wyczesywania sierści, sprawdzania uszu oraz przycinania pazurów.


Hodowla – jak znaleźć odpowiedniego hodowcę?

Jeśli zdecydujesz się na zakup kota tej rasy, najlepiej rozejrzyj się za profesjonalnym hodowcą.

Zwróć szczególną uwagę, czy hodowca:

  1. przeprowadza badania genetyczne w celu wykluczenia chorób genetycznych
  2. przeprowadza regularne kontrole zdrowia
  3. podaje pełnowartościową karmę
  4. odpowiednio paruje zwierzęta, które są niespokrewnione ze sobą
  5. zachowuje właściwy odstęp pomiędzy rozrodami
  6. zachowuje kocięta przy matce do dwunastego lub też szesnastego tygodnia życia
  7. szczepi i odrobacza kocięta
  8. zrzeszony jest w związku

Powinieneś o tym wiedzieć Koty rasowe można znaleźć także w schronisku. Jeśli wiek nie robi dla Ciebie różnicy, to poszukaj tej rasy w pobliskim przytułku. Tyle w nich mruczków, które z utęsknieniem czekają na nowy dom.


Historia rasy – między mitem a prawdą

Kot brytyjski to bez wątpienia jedna z najstarszych ras w Europie, której historia jest bardzo dobrze udokumentowana.
Nazwa rasy sugeruje pochodzenie brytyjskie. Jednak wbrew pozorom początki jej sięgają świetności imperium rzymskiego, a dokładniej mówiąc Egiptu, który był pod panowaniem rzymskim. To właśnie z rzymskimi legionistami koty te dotarły na podbity teren Wysp Brytyjskich. Do czasów II wojny światowej rasa ta uznawana była za najczystszą ze wszystkich znanych ras, co spowodowane było izolacją kotów od kontynentu europejskiego. Na skutek zniszczeń powojennych rasa ta stała się rzadka i niemal całkowicie wyginęła. Aby odtworzyć rasę, kot brytyjski został skrzyżowany z kotem kartuskim, birmańskim oraz rosyjskim niebieskim. Na koniec wprowadzony został gen persa niebieskiego. To właśnie z tego powodu w tej rasie występuje tak ogromna ilość kolorów i znaczeń.

Wyjątkowe koty zasługują na wyjątkowe traktowanie. Sprawdź nasze najlepsze karmy: 



Podsumowanie

Ze względu na swój zrównoważony i łagodny charakter kot brytyjski jest idealnym towarzyszem dla rodzin z dziećmi i zwierzęcymi współlokatorami. Zarówno osoby starsze, jak i samotne znajdą w nim upodobanie, bo to kot cichy, spokojny i lubiący pieszczoty. Jego obecność nie męczy, gdyż z natury nie bywa natrętny.

Kot brytyjski - pytania i odpowiedzi

Jaki jest charakter kota brytyjskiego? 

Kot brytyjski jest towarzyski, łagodny i cichy. Lubi spokój i jest cierpliwy wobec dzieci oraz innych zwierząt.

Czy kot brytyjski wymaga specjalnej diety? 

Nie wymaga specjalnej diety, ale ważna jest zbilansowana karma, by unikać nadwagi. 

Jak często należy czesać kota brytyjskiego? 

Wystarczy czesanie raz w tygodniu ze względu na krótkie owłosienie.

Jakie są typowe choroby dla kota brytyjskiego? 

Rasa ta jest generalnie zdrowa, ale może być narażona na kardiomiopatię przerostową i policystowatość nerek. 

Gdzie najlepiej szukać kota brytyjskiego? 

Zaleca się znalezienie zaufanego hodowcy lub poszukiwanie w schronisku. 

Czy kot brytyjski dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami? 

Tak, kot brytyjski zwykle szybko nawiązuje przyjacielskie relacje z innymi zwierzętami w domu. 

Ile żyje kot brytyjski? 

Średnia długość życia to 15-18 lat.